متن سخنرانی جناب دکتر شاهسوند، دبیر علمی کنگره، در مراسم افتتاحیه
1400-08-18

با نام و یاد خدا

با اهداء سلام، احتراما  ضمن عرض ادب به پیشگاه  پیشکسوتان گرامی رشته مهندسی شیمی و عرض خیر مقدم خدمت تمامی شرکت کنندگان حاضر در هفدهمین کنگره ملی مهندسی شیمی،بسیار خرسندم به استحضار عزیزان برسانم که خوشبختانه با مساعدت دبیران قبلی و جدید انجمن مهندسی شیمی ایران، جناب آقای دکتر مستوفی و جناب آقای دکتر تقی خانی و همچنین پشتیبانی و بذل توجه  ریاست محترم و معاونت پژوهشی دانشگاه فردوسی مشهد، ریاست محترم و معاونت پژوهشی دانشکده مهندسی، مدیریت ارجمند گروه مهندسی شیمی، نفت و پلیمر و همچنین پیگیری های فراوان و ارزنده دبیر محترم اجرایی کنگره  و تیم پرتلاش ایشان قادر به برگزاری  کنگره  حاضر در دانشگاه فردوسی مشهد شدیم. همچنین از مدیر عاملان محترم پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد، شرکت سیمان شرق و شرکت گاز استان خراسان رضوی بابت حمایت های مالی سخاوتمندانه ایشان از برگزاری کنگره کمال تشکر را داریم.  

 امیدوارم که علیرغم محدودیتها و کمبود امکانات موجود،  برگزاری کنگره فعلی، مانند تمامی کنگره های قبلی، به ویژه کنگره هشتم که که به صورت حضوری در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار گردید، محمل مناسبی برای ارائه دستاوردهای علمی پژوهشگران برجسته کشور عزیزمان در زمینه های متنوع مهندسی شیمی، نفت، گاز، بیوتکنولوژی، پلیمر و بسیاری دیگر از تخصص های مرتبط فراهم سازد.

به استحضار می رساند که تعداد کل مقالات دریافتی در ۲۰ محور اصلی کنگره بیش از 430 مقاله  بوده است. هدایت ارزیابی مقالات مذکور توسط ۲۰ نفر از اساتید محترم گروه مهندسی شیمی، نفت و پلیمر دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد انجام گردیده است که جادارد از زحمات صمیمانه و بی شائبه تمامی این عزیزان سپاسگزاری نمایم. عرض تشکر ویژه خدمت همکار ارجمندم جناب آقای دکتر کارخانه چی عزیز دارم که بار اصلی پیگیری ها بر عهده ایشان و سایر اعضای دبیرخانه پرتلاش کمیته علمی بوده است. از جناب آقای دکتر رجایی و تیم زیر مجموعه ایشان که زحمت راه اندازی و استفاده بهینه از سایت کنگره را متقبل گردیدند نیز سپاسگزارم.

پس از ارزیابی مقالات دریافتی توسط بیش از 700 نفر از داوران گرانقدر، نتایج داوری در کمیته های تخصصی مورد بررسی قرار گرفتند و در نهایت تعداد  108  مقاله جهت ارائه شفاهی  و  تعداد 232  مقاله جهت ارائه به صورت پوستر پذیرفته شدند. مطابق برنامه تنظیمی، ارائه شفاهی مقالات  به صورت موازی در هفت اسکایروم  و هرکدام به صورت شش نشست   مستقل  از عصر امروز تا غروب فردا  به صورت مجازی برگزار خواهند گردید. لینک مقالات پذیرفته شده به صورت پوستر نیز در طول مدت برگزاری مراسم کنگره از طریق سایت در اختیار شرکت کنندگان محترم قرار داده می شود، تا هر زمان‌که مایل بودند، بتوانند از پوسترهای تهیه شده توسط نویسندگان محترم مقالات بازدید فرمایند.

همچنین با کمال مسرت به استحضار عزیزان می رسانم که با مساعدت  جناب آقای دکتر وطنی، جناب آقای مهندس پیوندی و جناب آقای دکتر امین شهیدی و ضمن تشکر از این بزرگواران، جلسات سخنرانان کلیدی کنگره  صبح امروز و عصر فردا به صورت مجازی در اسکای روم  برگزار خواهد شد.  ضمنا تعداد 8 کارگاه آموزشی ارزنده  نیز توسط اساتید زبده در روزهای پنجشنبه و جمعه همین هفته در ادامه مراسم کنگره برگزار خواهند شد.

ضمن تشکر از هیات رئیسه های محترم جلسات ارایه شفاهی خواهشمندم که جلسات مذکور را دقیقا مطابق دستورالعملی که قبلا تهیه شده و  در اختیارشان قرار گرفته است، مدیریت فرمایند.  استدعا دارم که در انتهای جلسات فرم های مربوط به ارائه های شفاهی را تکمیل و در اختیار نماینده محترم کمیته علمی قرار دهند تا انشالله بر اساس آنها مقالات برگزیده در محورهای مختلف کنگره انتخاب و در مراسم اختتامیه کنگره مورد تقدیر قرار گیرند.

با سپاس مجدد از همه عزیزان و بزرگوارانی که کمیته های علمی و اجرایی کنگره را در برگزاری هرچه پربارتر آن یاری فرموده اند و همچنان تا پایان مراسم  همراه و یاور ما خواهند بود.

با احترام - اکبر شاهسوند

دبیر علمی هفدهمین کنگره ملی مهندسی شیمی